بسم الله الرحمن الرحيم
والحمد لله رب العالمين
اللهم صل على محمد وآل محمد الأئمة والمهديين وسلم تسليما كثيرا

اجازه دهید تا ببینیم امام حسن العسکری (ع) چه چیزی در مورد " علمای دینی " می فرمایند. این حدیثی بسیار معروف و معتبر است ، اما فقط نیمه اول آن توسط واعظ ها نقل می شود....امام حسن العسکری (ع) نقل کردند که امام جعفر صادق (ع) فرمودند : " ... از میان فقیهان کسانی که خود را حفظ میکنند ، از دینشان مراقبت میکنند ، در برابر امیالشان ، و از سرورانشان اطاعت می کنند ، پس برای مردم عامه است که از آنها تقلید کنند..." تا این بخش چیزی است که توسط واعظان نقل می شود ، اما در حقیقت حدیث ادامه می یابد تا به این سخنان می رسد..."... بعضی از فقیهان برای شیعیان ما مضر تر هستند از آنچه سپاه یزید بن معاویه برای حسین و یارانش بود ، زیرا که یزید بن معاویه جان حسین (ع) و یارانش را گرفت. اما آن فقیهان دین را از ضعیفان از [ بین] شیعیان ما میگیرند." – بحار الانوار جلد اول ، تفسیر البرهان جلد اول ، تفسیر الصافی جلد اول ، تفسیر نور الثقلین

البته همیشه تعداد کمی از علمای عامل (عمل کننده) وجود داشته است. همانجور که امام احمد الحسن (ع) در خطاب حج فرمودند : " و نيامده ام كه بدون مقدمه سازی و آماده سازی الهی شما را به تمام حق، و به حق مطلق دعوت کنم. بدرستی‌كه خداوند، حقيقت اين علماى بى عمل را به شما نشان داد، آن زمانی که علمای با عمل رامبعوث کرد که ایشان را به اندکی از حق فرا خواندند، پس، علماى بى عمل با قتل و فراری دادن، با آنها مقابله کردند، شخصيتشان را ترور کردند، و اینگونه برای
".طغيانگران، زمینه ى قتل بدنی و تبعید کردن آنها را فراهم نمودند

امام احمد الحسن (ع) در " خطاب حج " در مورد موضع گیری علمای دینی گمراه در مقابل او به عنوان وصی امام مهدی (ع). می فرمایند : " اى مردم، من شما را به نجات دادن خود، از فتنه هاى این علماى بى عمل و گمراه و گمراه كننده دعوت مى كنم، پس به سرگذشت امت‌هاى پیش از خود بنگريد! آيا هيچ عالم بى عملی را مى يابيد كه پیامبری از پیامبران یا وصیی از اوصیاء را يارى كرده باشد؟ پس تاریخ را دوباره با پیروی تان از علماى بى عمل، و مبارزه با وصى امام مهدی (ع) تكرار نكنيد. همانگونه كه امت‌هاى پيش از شما، از علماى بى عمل پيروى كردند و با اوصياء و انبياى فرستاده شده خود به جنگ برخاستند. برای یک‌بار هم که شده با خود منصف شوید، و اين سؤال را از خود بپرسيد: آيا قبل از اينكه از علماى آخر الزمان درباره ى وصى امام مهدى (ع) سؤال کنید، از رسول خدا و ائمه درباره علماى آخر الزمان سؤال کرده ايد؟ آيا از قرآن درباره موضع گیری علماء پرسیده اید، که موضع تغییر ناپذیر آنها درهنگام مبعوث شدن انبياء و اوصیاء چیست؟ آيا از قرآن کریم پرسيده ايد، كه چه كسى آتش ابراهيم (ع) را شعله ور كرد؟ و چه كسى خواستار قتل عيسى (ع) شد؟ و چه کسانی با نوح و هود و صالح و شعيب و موسى و يونس و تمامى انبياء و اوصياء جنگيد؟ اگر با خودتان منصف نباشيد و حالا به اين سؤال پاسخ ندهيد، پس به زودی در آتش جهنم حتماً با اين پاسخ، جواب خواهيد داد: {رَبَّنا إنَاَ أَطَعنا سَادَتَنا وَكبراءنا فَأَضَلُّونا السَّبِيلَا} الأحزاب: 67 {پروردگارا ما از سران و بزرگان خود اطاعت كرديم پس ما را گمراه ساختند} و اگر از خداوند در حديث معراج سؤال کنید، جواب را خواهيد يافت. پس بدرستيكه رسول خدا در شب معراج از خداوند سبحان و بلند مرتبه پرسید: (... خداوندا پس آن چه وقت خواهد بود (قيام قائم)؟ خداوند عز و جل وحى فرمود: آن زمانی خواهد بود كه علم برداشته شود و جهل ظاهر شود و قرائت كنندگان (قرآن و احادیث) زياد شوند و عمل كنندگان كم گردند و فقر زياد شود و علماى هدايت كننده كم و فقهاى گمراه كننده خيانت كار زياد گردند.) بحارالأنوار: ج 52 و رسول خدا (ص)فرمودند: (زمانى بر امتم خواهد آمد كه از قرآن باقی نمى ماند مگر نوشته هایش، و از اسلام باقی نمی ماند، مگر نامش. مسلمان نامیده می شوند در حاليكه دورترين افراد نسبت به آن هستند. مساجدشان زيبا و آراسته است، وليكن خبری از هدايت در آن نیست، فقهاى آن زمان شرورترين فقهايی هستند که آسمان بر آنها سايه افکنده است، فتنه از آنها خارج می شود و به خودشان نیز باز می گردد.) بحارالأنوار ج 52 ص 190 "
.
.
.
.
اى مردم، من شما را به ترک عبادت این بتها دعوت مى كنم، پس به تحقیق که آنها حلال خدا را برای شما حرام، و حرام را برايتان حلال كردند، و شما نیز از آنها اطاعت كرديد، پس آن‌ها را عبادت نمودید. از ابى بصير از امام صادق (ع)، گوید از آیه ی: {اتَّخَذُواْ أَحْبارَهُمْ وَ رُهْبآنهُمْ أَرْباباً مِن دُونِ اَللّه} التوبة:31 سؤال کردم. ایشان (ع) فرمودند: به خدا سوگند که آنها (احبار و راهبان)، مردم را به عبادت خویش دعوت نكردند، و اگر این کار را می کردند هیچ کس نمی پذیرفت. بلكه آنها حلال را حرام، و حرام را حلال كردند، پس (مردم) از آنجایی که خودشان هم نفهمیدند آنها را عبادت كردند).اصول کافی: ج1 ص 73

.
.
.

شما را به اقرار حاكميت خداوند در زمین و انكار حاكميت مردم دعوت مى كنم. شما را به اطاعت از خداوند و كنار گذاشتن اطاعت از شيطان و هر كسى كه اطاعتش مانند اطاعت از شیطان است مانند علماى بى عمل، دعوت مى كنم." ....." . شما را به اقرار به حق و پيروى از حق هر چند که خالی از منافع مادی باشد دعوت مى كنم. به حق تلخ روی آورید زیرا در دواى تلخ شفاى بيمارى هاى بی علاج است. به حقى روی آورید كه برایتان هیچ دوستی باقی نمی گذارد. به حق و نور روی آورید، در حالی که نیت تان چيزى جز رضایت خداوند سبحان و بلند مرتبه و به دست آوردن آخرت و دوری جستن از تجملات دنيا و تاريكى آن نباشد

:و همچنین ایشان (ع) در " خطاب داستان ملاقات با امام مهدی (ع) " می فرمایند

و من انتظار یاری و نصرت از علمای دین را ندارم، و چگونه انتظار یاری از آنها را داشته باشم در حاليكه امام صادق (ع) در چندین حدیث تأکید فرموده است، که بسیاری از علماء با زبان و اسلحه به مبارزه با امام مهدی (ع) بر می خيزند. ولی وقتی که زمام امور به دست امام (ع) اُفتد هفتاد تن از بزرگان آنها و سه هزار تن از پیروانشان را به قتل می رساند. و چگونه منتظر یاری از جانب آنها باشم در حاليکه امام صادق (ع) می‌فرماید: خدا اين امر را بوسيله ی کسانی پيروز می گرداند که هيچ نصیب و جايگاهی در دین ندارند و هنگامی که امر ما فرا رسد کسی که امروز بت ها را می پرستد، از ولايتمان خارج می شود؛ و منظور از بت ها همانگونه که امام صادق (ع) می فرمايد: علمای بی عمل هستند. پس در زمان امام صادق (ع) بتهایی وجود نداشت مگر ابو حنیفه و امثال وی. و همچنين ايشان (ع) می فرمايد: (اگر قائم (ع) خروج کند کسانی که گمان ‌برده می شد از منتظران قائم (ع) هستند از اين امر خارج می شوند و کسانی شبیه خورشید و ماه پرستان وارد اين امر می شوند.) غيبت شیخ نعمانی ص172آن کسانی که قائم (ع) را یاری نمی‌ دهند علمای بی عمل هستند، با اينکه مردم از آنها توقع یاری قائم(ع) را دارند. و چگونه از آنها توقع یاری داشته باشم، و ائمه در احادیث روشن ساختند که علت تفرقه امت همين علماء هستند
.
.
.
در روایتی از امام صادق (ع) می فرماید: (آمدن اين امر(ظهور مهدی ع) ممکن نیست در حالیکه فلک نچرخد تا جایی که می‌گویند از دنیا رفته یا به هلاکت رسیده است، و بعضی می گویند: به کدام بیابانی رفته است. گفتم: چرخش فلک چیست؟ ايشان فرمودند: اختلاف میان شیعیان).بحار الأنوار ج52 ص288.و اين سخنی است که بعضی از علمای شیعه امروز می گویند که پایانی برای غیبت کبری وجود ندارد، و هيچ کس هرگز امام عصر (ع) را نمی‌ بیند. و در حقیقت آنها خواهان ظهور و سپس قيامش نمی‌ باشند، زیرا که ظهورش به معنای پایان مرجعیتشان می ‌باشد، همان مرجعيتی که شیعیان را به اختلاف کشانده و بين آنها جدايی افکنده و آنان را پراکنده نموده است. در روایتی از اهل بيت اينچنين آمده است: (اگر قائم (ع) قیام کند به طرف کوفه رهسپار می شود، پس از آن چند هزار نفر که به آنها بتریه می گویند (بتریه کسانی هستند که اعتقاد دارند حضرت مهدی (ع) فرزندی ندارد) با سلاح از کوفه خارج می شوند و می‌گویند: از همانجا که آمدی برگرد ما به فرزندان فاطمه نیازی نداریم. سپس قائم (ع) با شمشیر همه ی آنها را به قتل می ‌رساند و وارد کوفه می‌شود و هر منافق را می‌کُشد و کاخهایش را ویران می‌سازد، و همه ی مبارزین را هلاک می کند، تا اينکه خداوند متعال راضی شود).کتاب ارشاد شيخ مفید
علمای دینی بی عمل ( غیر عامل ) آخر الزمان دشمنان قائم (ع) هستند

با توجه به احادیث رسول الله (ص) و ائمه (ع) علمای دینی در زمان مهدی (ع) ، مخصوصا علمای تقلید ، از دشمنان مهدی (ع) خواهند ، فردی که در ظاهر در حال دعوت به او هستند. اجازه دهید تا به احادیثی که به ما هشدار می دهند که مورد علمای دینی آخر الزمان با قائم (ع) خواهند جنگید و از سرسخت ترین دشمنانش خواهند بود و
مردم را به خودشان فرا خواهند خواند و قائم (ع) را تکذیب خواهند کرد. آنها او را به عنوان تهدیدی برای جایگاه و مقامشان خواهند دید و بدین علت با او (ع) خواهند
:جنگید. اجازه دهید تا به احادیث هشدار دهنده ای که نشان دهنده ی آن هستند که چگونه علمای آخرالزمان با قائم (ع) روبرو خواهند شد را بررسی کنیم

از رسول الله (ص) نقل شده است که فرمودند : " زمانی برای امت من خواهد آمد که در آن هیچ چیز از قرآن باقی نخواهد ماند مگر متن آن ، و هیچ چیز از اسلام باقی نخواهد ماند مگر نام آن. آنها مسلمان نامیده میشوند در حالیکه تا انتهای حدی که یک شخص می تواند از آن دور باشد ، از آن دور هستند. مساجدشان از مردم پرمی شود ولی از هدایت خالی است. فقهای آنها شر ترین فقها در زیر آسمان هستند ، از آنها فتنه خارج می شود و به خودشان باز میگردد. " – بحار الانوار ج 52 ، ص190 ، ح 21

رسول الله (ص) به ابن مسعود فرمودند : "... ای ابن مسعود ، زمانی خواهد آمد که شخصی که به دین خود پایدار است احساس خواهد کرد مثل آن است که زغال گداخته در کف دستش نگه داشته است. بنابراین باید همانند یک گرگ رفتار کند ، در غیر اینصورت توسط گرگها خورده می شود. ای ابن مسعود ، علمای آنها و قاضی های آنها خیانتکارانی فاسد هستند. حتی بد از آن ، آنها و همچنین پیروانشان ، ملاقات کنندگانشان ، افرادی که با آنها معامله میکنند ، آنها را دوست دارند ، با آنها نشست دارند و از آنها مشورت میگیرند ، مخلوقات شیطانی الله هستند. از مخلوقات شیطانی الله بر حذر باش ، آتش جهنم از طریق آنها راهی می یابد و آنها کر ، کور ، نادان و لال هستند و باز نخواهند گشت. باید آنها را در روز قیامت کر ، کور و لال گرد آوریم و بفشاریم زیرا آنها به جهنم تعلق دارند. هر زمانی که آتش شروع به خاموش شدن کرد باید در شعله آن بدمیم و هر زمان که پوست آنها پخت ، باید آن را با پوست های دیگر جایگزین کنیم تا آنها رنج را احساس کنند. اگر در آتش انداخته شوند، صدای استنشاق آن را که می شکافد خواهند شنید ، و آتش هر بار که آنها میخواهند از آن خارج شوند خشمناک شعله میکشد، مضطرب ، اما آنها دوباره به آن افکنده خواهند شد و نفرین شده اند تا درد مشقت بار سوختن را بچشند. آنها در آن بازدم خواهند داشت اما در آن نخواهند شنید. ای ابن مسعود ، آنها ادعا میکنند که دین من را پیروی میکنند ، سنتم را ، طریق من را ، قوانین من را ، اما آنها هیچ ارتباطی به من ندارند ، و من نیز هیچ ارتباطی با آنها ندارم. ای ابن مسعود درنزد مردم با آنها ننشین! با آنها در بازارها بیعت نکن!..." الزام الناصب ج 2 ص 131-132

فضیل بن یاسر روایت کرد : از امام صادق (ع) شنیدم که می فرمایند : " زمانی که قائم (ع) ما قیام کند با جهالت بیشتری از مردم روبرو می شود نسبت به آنکه رسول الله (ص) در زمان جاهلیت با آن روبرو شد." من پرسیدم : " چرا اینگونه است؟" . امام (ع) فرمودند : " رسول الله (ص) نزد مردمی آمد که سنگ و چوب تراش خورده را می پرستیدند. در حالیکه ، قائم ما (ع) نزد مردمی خواهد آمد که همگی کتاب خدا را بر علیه تفسیر او ، تفسیر میکنند ، و با آن با او (ع) بحث میکنند. به خدا قسم ، قائم عدالتش را وارد خانه هایشان بکند همانگونه که سرما و گرما بر آنها وارد میشود. "

از رسول الله (ص) نقل شده است که فرمودند : " الله برای بعضی از پیامبرانش آشکار کرد : بگو به کسانی که فقه را برای هدفی جز دین می آموزند ، یاد میگیرند برای اهدافی غیر از عمل کردن ، و این زندگی را با هدف درخواست میکنند به جای آخرت ، و کسانی که در مقابل مردم با ردای بز طلیعه می آیند در حالیکه قلبهایشان همانند گرگان است ، کلامشان شیرین تر از عسل است ، عملشان تلخ تر از (گیاه) صبر زرد است ، من را فریب میدهند و به سخره میگیرند ، که من باید به آنها ضربتی وارد کنم که عاقل را سردرگم کند." – بحار الانوار ج 1 ص 224

امام صادق (ع) فرمودند : هنگامی که قائم (ع) خروج کند از فقها برای صادر کردن فتوا در چیزی که نمیدانستند انتقام خواهد گرفت ، آنها و پیروانشان از نگون بختی رنج خواهند برد. آیا دین برای آنها ناقص بود تا کاملش کنند؟ آیا آن (دین) برای آنها تحریف شده بود تا آن را تصحیح کنند؟ آیا مردم خواستند در مقابل الله بایستند پس آنها او (فقیه) را اطاعت کردند؟ و آیا او آنها را امر به معروف نمود و آنها از امر او نافرمانی کردند؟ آیا برگزیده ( رسول خدا ص) آنچه را که به او وحی شد بد تعبیر نمود که آنها به او هشدار دادند؟ آیا دین در زمان خودش ناقص ماند که آنها آن را کامل کردند؟ و آیا پیامبری دیگری بعد از او آمد ، پس از او پیروی نمودند؟ الزام الناصب ج 2 ص 200

امام باقر (ع) فرمودند : " اگر قائم (ع) از کربلا ظاهر شود ، در حالیکه قصد رفتن به نجف را دارد و مردم در اطراف او هستند ، او بین کربلا و نجف 16.000 فقیه را می کشد و افرادی از منافقین که در اطراف او هستند میگویند : او از پسر فاطمه نیست در غیر اینصورت او با آنها مهربان بود ، و هنگامی که او وارد نجف می شود و یک شب را در آنجا می ماند سپس از درب النخیله ظاهر می شود و قصد رفتن به آرامگاه هود (ع) و صالح (ع) را دارد ، 70.000 نفر از مردم کوفه با او (ع) رو در رو خواهند شد زیرا ( آنها) میخواهند او (ع) را بکشند ، پس او ( مهدی ع ) تمام آنها را میکشد و هیچ کس از آن نجات نمی یابد. " – نور الانوار ج 3 ص 345 ، بحار الانوار ج52 ، ص 389

هنگامی که قائم (ع) ظهور کند ، هیچ دشمن آشکاری ندارد به جز فقیهان ، به طور خاص. او و شمشیرش جدا نشدنی خواهند بود ، زیرا اگر شمشیر به دستش نبود ، فقیهان فتواهای دستور قتل او را صادر میکردند. به هر حال ، الله او را بخشنده ( ولی) همراه با شمشیر به پیش می آورد و همچنین با سخاوت. - ینابیع الموّده ، ج 3 ، ص215

وضعیت علمای دینی آخر الزمان به همانگونه است که امام علی (ع) به عنوان " علمای غیر عامل " شرح داده اند : " ای کسانی با خود علم را حمل می کنید ، آیا تنها کسانی هستید که آن را با خود حمل میکنید؟ قطعاً علم به کسی تعلق دارد که می داند و بر مبنای آن عمل میکند ، پس عملش بر علمش تطابق دارد. مردمانی هستند که علم را با خود حمل می کنند ، اما آن از شانه هایشان تجاوز نمی کند. اکثر افکار باطنی آنان با آنچه در عموم نشان می دهند در تضاد است و عمل آنها با آنچه آنها میدانند در تضاد خواهد بود." – امام علی ع

آنچه میدانیم آن است که در تمام زمان ها " علمای عمل کننده " اندک هستند در حالیکه اکثریت علما به همان شکل که در قرآن کریم و احادیث آمده است فاسد هستند

[color=#4080FF]ابو بصیر ، از امام صادق (ع) نقل می کنند : من به ایشان (ع) عرض کردم : { علماء و راهبان خود را به جاى خداوند به خدايى گرفته‏اند } سوره توبه : 31. او (ع) فرمودند : " آنها مردم را به پرستش خودشان نخواندند زیرا که اگر آنها آن کار را میکردند ، مردم از آنها اطاعت نمیکردند. اما آنها حلال را حرام و حرام را حلال نمودند برای آنها ، پس آنها (مردم) آنها ( علماء و راهبان) را بدون آنکه بدانند پرستش نمودند." – البرهان قسمت 10 ، ص 120 - اصول الکافی ، بخش تقلید ، ج 1 ص 53

رسول الله (ص) فرمودند : "دو گروه از امت من هستند که وقتی آنها پرهیزگار باشند ، امت من درست خواهد بود و وقتی آنها فاسد باشند امت من فاسد خواهد شد." از رسول الله (ص) پرسیده شد که آنها چه کسانی هستند ، و او (ص) پاسخ دادند : " علمای دینی و حاکمان " – بحار الانوار ج 2 ص49

محمد رسول الله (ص) فرمودند : " فقها اوصیای پیامبران هستند تا زمانی که وارد مسائل این زندگی نشوند." سپس از او (ص) پرسیده شد : منظورتان از وارد شدن به مسائل این زندگی چیست؟ او (ص) پاسخ دادند : پیروی از کسانی که در قدرت هستند ، زیرا اگر آن را انجام دادند، از دین خود در مقابل آنها دفاع کنید." – اصول الکافی ج1 ص46 ، بحار الانوار ج2 ص 110

پس از مشخصات " علمای غیر عامل " آن است که آنها تاثیر زیادی بر روی رخدادهای سیاسی که در کشور های مسلمان رخ میدهد، دارند. آنها راه فراخواندن فقط به حاکمیت خدا را ترک نموده اند سر های خود را در مقابل آمریکا خم نموده اند. پس به حاکمیت مردم (دموکراسی) که در مقابل حاکمیت خدا قرار دارد ، فرا
.میخوانند

امام احمد الحسن (ع) به ما توصیه میکنند تا از میزان و مقیاس امام حسین (ع) استفاده نماییم تا این نقاب دروغین مقدس گرایی را از چهره علمای غیر عامل
:برداریم

امام احمدالحسن (ع) در خطاب " توصیه ای به طلاب حوزه علمیه " می فرمایند : " و اما علمای بی عمل ، امام حسین (ع) آنها را رسوا و خار کرد و نقاب مقدس نمایی ظاهری را از صورت های سیاه و پلیدشان برداشت و ایستادگی امام حسین (ع) در کربلا میزان حق و عدل و توحید را روشن ساخت، که هر کس بخواهد از آن در هر زمان استفاده کند تا گمراهی آن صورتهای ممسوخ علمای بی عمل گمراه را از پس آن نقابهای مقدس ظاهری بشناسد " و ایشان در همین خطاب همچنین میفرمایند : " اما برای حاکمان ظالم همانا امام حسین (ع) همه آنها را کشت و نابود کرد و باطل بودن حاکمیت مردم را به هر نحو ممکن آشکار و رسوا ساخت ، حال این اتفاق چه بوسیله شوراء ( انتخابات) بین آنها بود و چه با برگزیدن از طرف مردم و امام حسین (ع) آشکار کرد که حاکمیت برای خداوند است زیرا اوست که مالک ملک است و این حق اوست که برای مردم حاکم برگزیند و بر مردم واجب است که بپذیرند. و هر کس انتخاب خدا را رد کند همچون ابلیس است (لع) از درگاه بندگی خداوند رانده می شود. آن زمانیکه بر انتخاب آدم (ع) خلیفه خداوند در زمینش اعتراض کرده و اطاعت و تسلیم در برابر آدم (ع) را رد کرد." پس معیار امام احمد الحسن (ع) ، معیاری ثابت و محکم است یعنی حاکمیت الله. امام احمد الحسن (ع) ادامه میدهند : " امام حسین (ع) با علمای بی عمل مواجه شد امثال شریح قاضی ، شبث بن ربعی ، شمر بن ذی الجوشن و غیره که خطرناکترین مهره های جبهه مواجهه بودند ، زیرا که با لباس دین آمده بودند و مردم را گول زده و متوهم ساختند که بر حسین (ع) شمشیر حضرت محمد(ص) را کشیدند و آنهم با ظلم و زور و با دروغ و افتراء به خدا مدعی نمایندگی دین
". الهی شدند. و او (ع) خبر آنها را داد که شمشیر هایشان را بعد آن سوگندی که یاد کرده بودند کشیدند

H- Pierre (Hidjara).

Salam, Une Pierre-Témoin. H-5. Mahdi est un[…]

A- Nom nouveau du Mahdi.

Salam, Miséricorde partout. A-18. Une sœur r[…]

S- L'Islam comme Religion ?

Salam, Petit Rappel du Rappel. S- 12. Le Ra[…]