User avatar
By Haydari Kerrar
#649
Soru: Hamile olduğumdan ötürü geçen Ramazan oruç tutmadım. Bu Ramazan gelmeden önce orucu telafi etmem gerekir mi? Sütü az olan emziren kadının veya en son ayında hamile olan kadının oruç tutması vacip midir? Yoksa oruç tutmadığı her gün için yalnızca Kefaret mi verir? Kefaret ne kadardır? Hamile olduğundan ya da emzirdiğinden dolayı Ramazan’da oruç tutmamışsa tam bir ay oruç tutarak telafi etmesi gerekir mi?

Cevap: Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla. Hamd, Alemlerin Rabbi Allah’adır. Allah’ım Muhammed ve Al-i Muhammed, İmamlar ve Mehdilere çokça salat ve tam bir selam eyle.

İnsanın sağlığını olumsuz olarak etkileyen hiçbir oruç caiz değildir. Kefaret ise oruç tutmadığı her gün için bir miskini doyana kadar beslemektir.

لم أقوم بصيام شهر رمضان السابق لإني كنت حامل هل لابد أن يكون التعويض قبل رمضان القادم؟ وهل المرضعة قليلة اللبن أو الحامل في شهورها الأخيرة يجب أن تصوم؟ أم فقط تخرج كفارة عن كل يوم لم تصم فيه؟ وكم هي الكفارة؟ وهل يجب أن تعوض صيام شهر كامل إذا كانت لم تصم في رمضان بسبب أنها حامل أو مرضعة؟


بسم الله الرحمن الرحيم
والحمد لله رب العالمين
اللهم صل على محمد وآل محمد الأئمة والمهديين وسلم تسليما كثيرا

اي صيام يكون يأثر على الانسان بشكل سلبي على صحته فلا يجوز الصيام به وبنسبة للكفارة
اطعام مسكين حتى يشبع على كل يوم
Q- Le Mahdi dans le Coran.

Salam, Les Mahdis sont les Rappels. Q-31. No[…]

N- Nostradamus.

Salam, Lecture révélatrice des Livres. N-11.[…]